Dojarka to mechaniczne urządzenie służące do dojenia krów. Jest również znany jako dojarz, robot mleczny lub zautomatyzowany system udojowy. Niektóre rodzaje sprzętu rolniczego są zaprojektowane do automatycznego dojenia krów za pomocą mechanizmów elektrycznych lub hydraulicznych.
Dojenie krów przy użyciu AMS
Zautomatyzowany system udojowy (AMS) wykorzystuje jeden lub więcej elektrycznie napędzanych tłoków do głaskania wymion i opróżniania krowich strzyków do miski lub wiadra przymocowanego do krowy za pomocą elastycznej plastikowej rurki. AMS pozwala na zwiększenie produkcji, ale może być stosowany tylko u krów w okresie laktacji w dobrym zdrowiu i może powodować pewne obawy dotyczące dobrostanu zwierząt z powodu bólu zadawanego zwierzęciu podczas jego stosowania. Dojenie krów przy użyciu AMS jest coraz bardziej popularne ze względu na wygodę, ale oprócz tego ma ono również wpływ na środowisko i zmniejsza zużycie energii.
Robot mleczny to rodzaj dojarki, która jest zaprojektowana specjalnie do automatyzacji całego procesu dojenia krów. Może ona być również wykorzystywana do dojenia bydła i owiec. Robot mleczny składa się z dwóch podwójnych ramion, które są napędzane hydraulicznie. Do każdego ramienia jest przymocowana końcówka ze stalowymi zębami, która jest używana do głaskania wymion. Końcówki te są ruchome i mogą być regulowane w zależności od potrzeb konkretnego zwierzęcia. https://rolnet.pl/Dojarka-bankowa-konwew-do-dojarki-40l-DWA-APARATY-p3919
Dlaczego warto zakupić dojarkę do krów?
Wielu rolników posiadających niewielką liczbę krów uważa, że bardziej opłacalne jest wynajęcie profesjonalnej pomocy niż zakup dojarki, ale jeśli produkcja mleka jest ważna dla gospodarstwa rolnego, zakup dojarki staje się konieczny. Dojarka do mleka jest przydatna w każdym gospodarstwie rolnym.
Typowa dojarka zawiera jednostkę próżniową, która zasysa, kompresuje i przechwytuje mleko. Mleko z krowich węży jest odprowadzane przez jednostkę próżniową przez sieć rur i dozowane do zbiorników lub innych pojemników. Dojarka do mleka jest często używana w celu przetworzenia mleka krowiego na masło, jogurt, ser czy śmietanę. Dojarki mogą być również stosowane do dojenia bydła i osłów.